Nicaragua Project
Les 2
Les 2: We gaan een tentoonstelling maken!!
De vorige les heeft de leerkracht het thema bekend gemaakt. De leerlingen hebben hun eigen subonderwerp waarmee zij aan de slag kunnen. Als introductie laat de leerkracht een brief zien. De leerlingen vragen zich af van wie deze brief zou kunnen zijn. De leerkracht leest de brief voor. Hij is van een kunstenaar uit Nicaragua. Hij komt naar Nederland na ‘Wandelen voor Water’ om het geldbedrag dat wordt opgehaald mee te nemen. Hij wil graag iets terugdoen en vraagt of de leerlingen het leuk zouden vinden om een muurschildering te maken. En hij wil graag bij de leerlingen in de klas komen kijken! Maar… Dan moet er wel iets zijn om te laten zien natuurlijk!!
Lesdoelen:
· De leerlingen kunnen een taakverdeling maken.
· De leerlingen kunnen samenwerken.
· De leerlingen weten waar en hoe ze passende informatie kunnen vinden.
· De leerlingen kunnen de gevonden informatie kort samenvatten.
· De leerlingen kunnen een volgende stap in het proces bedenken en verwoorden .
Introductie Museum 15 min.
- Leerlingen bekijken filmpje ‘Hoe ontstaat een museum’. (2.58 min)
http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20040421_museum01
- Leerlingen stellen de vraag aan hun schoudermaatje en andersom.
- Leerlingen krijgen een woordweb van de leerkracht en vullen in wat zij denken dat in een museum thuishoort. (denk aan afbeeldingen, teksten, kleding)
- Samen bespreek je met de leerlingen wat zij hebben opgeschreven. Zijn er veel overeenkomsten? De antwoorden schrijf je op het digibord.
Terugblik vorige les 15 min.
- Leerkracht bespreekt met de leerlingen de subthema’s.
- Leerlingen herhalen hun onderzoeksvraag.
- Leerlingen schrijven individueel op hoe ze informatie gaan zoeken en bespreken dit.
- Klassikale bespreking zoektocht informatie.
- Leerkracht vraagt leerlingen vraag te bedenken tijdens het filmpje.
- Leerlingen bekijken filmpje.
- Leerkracht maakt tweetallen en laat leerlingen vragen uitwisselen.
- Korte terugkoppeling filmpje, klassikaal.
Informatie & Creatie 20 min.
- Leerlingen gaan in hun eigen groepje zitten.
- Leerlingen bespreken in hun groepje het plan van aanpak.
- Leerlingen bepalen welk tweetal informatie gaan zoeken.
- Leerlingen bepalen wie een kunstwerk maken voor in het museum.
- 1 Leerling per groepje gaat samen met leerlingen uit de andere groepjes een brief schrijven aan de kunstenaar. Zij onderzoeken eerst welke taal er wordt gesproken in Nacaragua en verwerken een aantal spaanse woorden in de brief.
Aan de slag! De verdeling onderling is gemaakt. Het tweetal dat informatie gaat zoeken
doen dit. Het andere tweetal blijft in de klas. De leerkracht heeft een afbeelding van het
subthema meegenomen. Deze afbeelding is op het formaat van een a4. De leerlingen
maken een kader dat om de afbeelding past. De invulling hiervan kan de leerkracht zelf
bepalen.
Afsluiting 05 min.
Alle leerlingen komen terug in de klas en gaan in hun eigen groepje zitten. Samen bespreken de leerlingen wat zij al hebben gevonden. De informatie wordt door de leerlingen kort samengevat op een papier. De leerkracht vertelt dat alle informatie achter op het prikbord kan worden geprikt. Elke week zal hier meer bijkomen.
De leerlingen bespreken met elkaar wat de volgende onderzoeksstappen zijn. Wat willen ze nog meer weten en waar gaan zij een volgende les naar op zoek. De leerkracht vertelt de leerlingen dat het belangrijk is dit goed te bespreken omdat het tweetal dat vandaag in de klas is gebleven de volgende keer gaat zoeken naar informatie.
Les 2
Les 2: We gaan een tentoonstelling maken!!
De vorige les heeft de leerkracht het thema bekend gemaakt. De leerlingen hebben hun eigen subonderwerp waarmee zij aan de slag kunnen. Als introductie laat de leerkracht een brief zien. De leerlingen vragen zich af van wie deze brief zou kunnen zijn. De leerkracht leest de brief voor. Hij is van een kunstenaar uit Nicaragua. Hij komt naar Nederland na ‘Wandelen voor Water’ om het geldbedrag dat wordt opgehaald mee te nemen. Hij wil graag iets terugdoen en vraagt of de leerlingen het leuk zouden vinden om een muurschildering te maken. En hij wil graag bij de leerlingen in de klas komen kijken! Maar… Dan moet er wel iets zijn om te laten zien natuurlijk!!
Lesdoelen:
· De leerlingen kunnen een taakverdeling maken.
· De leerlingen kunnen samenwerken.
· De leerlingen weten waar en hoe ze passende informatie kunnen vinden.
· De leerlingen kunnen de gevonden informatie kort samenvatten.
· De leerlingen kunnen een volgende stap in het proces bedenken en verwoorden .
Introductie Museum 15 min.
- Leerlingen bekijken filmpje ‘Hoe ontstaat een museum’. (2.58 min)
http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20040421_museum01
- Leerlingen stellen de vraag aan hun schoudermaatje en andersom.
- Leerlingen krijgen een woordweb van de leerkracht en vullen in wat zij denken dat in een museum thuishoort. (denk aan afbeeldingen, teksten, kleding)
- Samen bespreek je met de leerlingen wat zij hebben opgeschreven. Zijn er veel overeenkomsten? De antwoorden schrijf je op het digibord.
Terugblik vorige les 15 min.
- Leerkracht bespreekt met de leerlingen de subthema’s.
- Leerlingen herhalen hun onderzoeksvraag.
- Leerlingen schrijven individueel op hoe ze informatie gaan zoeken en bespreken dit.
- Klassikale bespreking zoektocht informatie.
- Leerkracht vraagt leerlingen vraag te bedenken tijdens het filmpje.
- Leerlingen bekijken filmpje.
- Leerkracht maakt tweetallen en laat leerlingen vragen uitwisselen.
- Korte terugkoppeling filmpje, klassikaal.
Informatie & Creatie 20 min.
- Leerlingen gaan in hun eigen groepje zitten.
- Leerlingen bespreken in hun groepje het plan van aanpak.
- Leerlingen bepalen welk tweetal informatie gaan zoeken.
- Leerlingen bepalen wie een kunstwerk maken voor in het museum.
- 1 Leerling per groepje gaat samen met leerlingen uit de andere groepjes een brief schrijven aan de kunstenaar. Zij onderzoeken eerst welke taal er wordt gesproken in Nacaragua en verwerken een aantal spaanse woorden in de brief.
Aan de slag! De verdeling onderling is gemaakt. Het tweetal dat informatie gaat zoeken
doen dit. Het andere tweetal blijft in de klas. De leerkracht heeft een afbeelding van het
subthema meegenomen. Deze afbeelding is op het formaat van een a4. De leerlingen
maken een kader dat om de afbeelding past. De invulling hiervan kan de leerkracht zelf
bepalen.
Afsluiting 05 min.
Alle leerlingen komen terug in de klas en gaan in hun eigen groepje zitten. Samen bespreken de leerlingen wat zij al hebben gevonden. De informatie wordt door de leerlingen kort samengevat op een papier. De leerkracht vertelt dat alle informatie achter op het prikbord kan worden geprikt. Elke week zal hier meer bijkomen.
De leerlingen bespreken met elkaar wat de volgende onderzoeksstappen zijn. Wat willen ze nog meer weten en waar gaan zij een volgende les naar op zoek. De leerkracht vertelt de leerlingen dat het belangrijk is dit goed te bespreken omdat het tweetal dat vandaag in de klas is gebleven de volgende keer gaat zoeken naar informatie.