Nicaragua Project
Les 1
Les 1: Introductie thema
De leerkracht heeft een brief ontvangen van DOS. Hierin worden de leerlingen gevraagd om mee te lopen tijdens de tocht ‘Wandelen voor Water’. De leerlingen stellen aan de hand van deze brief vragen. Waar ligt Nicaragua, zijn de kinderen daar arm, gaan ze naar school, hoe ziet het landschap eruit, is het daar warm? De leerkracht schrijft deze vragen op het bord. Er onstaan subthema’s als:
· Kinderen in Nicaragua
· Landschap
· Klimaat
· Steden
· Geschiedenis
· DOS
Lesdoelen:
· De leerlingen activeren hun voorkennis over het subthema dat zij hebben gerkegen.
· De leerlingen kunnen onderzoeksvragen juist formuleren.
· De leerlingen kunnen samenwerken.
Introductie Museum 20 min.
- Leerlingen lezen de brief die speciaal aan hen is gericht. De leerkracht vertelt dat ze echt gaan meelopen tijdens ‘Wandelen voor Water’.
- Leerlingen stellen zichzelf vragen bij de brief. De leerkracht stuurt aan op vragen die betrekking hebben op het land Nicaragua.
- De leerkracht schrijft de vragen op het bord. Er onstaan subthema’s . Bij deze subthema’s heeft de leerkracht grote afbeeldingen verzameld op een groot vel papier.
- De leerkracht vraagt de leerlingen alles van hun tafel op te ruimen en alleen een pen voor zich te nemen. De leerkracht vraagt de leerlingen wie meer over de bepaalde subthema’s wil weten.
Introductie Thema 30 min.
- Leerlingen met hetzelfde subthema gaan bij elkaar aan tafel zitten. Er onstaan 6 groepjes van 4 a 5 leerlingen.
- Leerlingen krijgen een grote placemat met daarop de afbeelding van hun kaartje.
- Leerlingen krijgen een tekst van leerkracht met aanvullende informatie over de afbeelding.
Aan de slag! De leerlingen gaan stapsgewijs een placemat invullen. De afbeelding van het onderwerp staat in het midden. De ruimte er om heen is verdeeld in 4 gelijke delen. De leerkracht houdt de tijd in de gaten en stuurt de leerlingen waar nodig. De leerkracht bewaakt de tijd. De leerlingen kunnen over elk deel 5 minuten doen. Dit wordt klassikaal aangestuurd door de leerkracht.
- Leerlingen vullen eerste deel van de placemat in. Wat zie ik. Leerlingen bespreken dit onderling.
- Leerlingen vullen tweede deel van de placemat in. Wat is het? Leerlingen bespreken onderling.
- Leerlingen vullen derde deel van de placemat in. Wat weet ik al? Leerlingen bespreken dit.
- Leerlingen vullen vierde deel van de placemat in. Wat zou ik willen weten?
Afsluiting 10 min.
De leerkracht bespreekt met de leerlingen welke thema’s er terug komen in het museum. Groepje voor groepje vertellen de leerlingen welk thema zij hebben en wat zij gaan onderzoeken. Nu het thema bepaald is vult de leerkracht samen met de leerlingen een nieuw woordweb in. Nu ze het thema weten kan er veel concreter worden bedacht wat er opgezocht kan worden. Leerlingen diemateriaal hebben kunnen dat meenemen, ook mag er al naar informatie worden gezocht. Alles wat ze verzamelen wordt bij hun placemat achter in de klas ophangen op het prikbord.